دانشجویان موسسه آموزش عالی فارابی

 

شروع :وقتی پریمیر پرو را باز می کنید یک پنجر باز می شود به شکل زیر که اگر چنانچه قبلا پروژه ای را ساخته اید با کلید بر روی گزینه open project آن را باز کنید .


 

اگر بخواهید پروژه جدید را بسازید روی کلید New Project کلیک کنید پنجره ای باز می شود که در آن انتخابهایی شامل ‍PAL NTSC و اگر از کارت ویدئویی استفاده می کنید انتخابهای آن کارت یا اگر از دوربینهای با اتصال کابل DV استفاده می کنید انتخابهای مربوط به آن انتخاب کنید

 

معرفی محیط پریمیر پرو

 

1- پنجره Project و Effect
2- پنجره مربوط به مانیتورها
3- Timeline
4- نوار ابزار
5- پنجره های دیگر از جمله Info‌ و History

 

نحوه وارد کردن یک فایل به درون برنامه ( فیلم ، عکس ، صدا )

 

برای وارد کردن یک فایل به درون برنامه
در داخل پنجره Project کلیک سمت راست کرده و گزینه Import را انتخاب کنید پنجره ای باز می شود که می توانید فایل مورد نظر خودتان را باز کنید .
پریمیر نمی توانید فایلهای DAT که مخصوص VCD است باز کنید برای این که این گونه فایلها را به داخل برنامه بیاورید با آنها را تبدیل به MPGE کنید .
پریمیر قابلیت باز کردن انواع فایلهای عکس را دارد از جمله PSD که فایل فتوشاپ است را نیز باز می کند .
هر فایلی را که شما Import کنید در داخل پنجره Project قرار می گیرد
شما می توانید به فیلمهای خود نظم دهید برای این کار می توانید فولدرهایی را به وجود آورید که در و فایلهای خودتان را دسته بندی کنید .
برای اینکار می توانید بر روی دکمه Folder که در پایین پنجره Project قرار دارد کلیک کرده و فولدرهایی با اسم دلخواه ایجاد کنید .
برای گذاشتن فایلها داخل فولدرها آنها را کشیده و به درون پوشه ها بیندازید .


 

نحوه انتقال فایلها به Timeline

 

ساده ترین راه برای آوردن فایلها به این صورت است که آنها را از داخل پنجره Project به وسیله ماوس گرفته و به درون شیارها پنجره Timeline بیاورید و سپس در تراک مورد نظر خود رها کنید . فایلهای صوتی را به داخل شیارهای Audio و فایلهای تصویری ( فیلم و عکس ) را به داخل شیارهای Video‌آورده .

 

اگر بخواهید قسمتی از یک فیلم یا صدا را به داخل Timeline بیاورید روی آن دوبار کلیک کرده در مانیتور سمت چپ پنجره Monitor باز می شود سپس با استفاده از نشانگزاهای (markers) .و -in و -out ابتدا و انتهای قسمتی را که می خواهید انتخاب کنید و سپس آن را از داخل پنجره مانیتور به داخل Timeline ‌آورید . و به همین صورت تمامی قسمتهایی را که می خواهید آنها را به داخل Timeline اضافه کنید .
کلید Toggle Audio and Video که در پایین و سمت راست پنجره مانیتور ( مانیتور سمت چپ) به شکل یک نکاتیو و بلندگوی کوچک است . برای این منظور است که شما می توانید صدا یا تصویر را بدون یکدیگر در Timeline بیاورید . یعنی اگر شما فقط صدا را نیاز داشتید روی آن کلیک کرده تا به شکل یک بلندگو کوچک درآید و اگر تصویر را نیاز داشتید روی آن کلیک کنید تا به شکل یک نگاتیو درآید و اگر هم صدا و هم تصویر را می خواهید آن را به شکل نگاتیو و یک بلندگو در کنار آن در آوردید .
در شکل پایین در قسمت شماره 8 سه کلید وجود دارد کلید سمت راست . دو کلید کنار آن نیز برای آوردن قسمت انتخاب شده به درون Timeline است ببنین تفاوت این دو در چیست ؟
پنجره Timeline

 

این پنجره را می‌‌توان قلب و روح پریمیر پرو به حساب آورد. مشابه هر برنامه ویرایشگر ویدئویی دیگر، Timeline در این برنامه نیز جایی برای ایجاد فیلم با قرار دادن قطعات به ترتیب دلخواه است. کلیپ ها را در اینجا جمع می‌‌کنید، جلوه ها را می‌‌افزایید، چند کلیپ را بر روی یکدیگر قرار می‌‌دید و صدا به آنها اضافه می‌‌کنید. Timeline تراک های صوتی را در پایین و تراک های ویدئویی را در بالا نشان می‌‌دهد، می‌‌توانید تا 99 تراک ویدئویی و 99 تراک صوتی را در Timeline قرار دهید. قابلیت جدید در پریمیرپرو این است که می‌‌توانید چندین سکانس [sequences] را در Timeline قرار دهید. سکانس ها به شکل برگه هایی در پنجرة Timeline ظاهر می‌‌شوند. هر سکانس به عنوان یک Timeline جداگانه عمل می‌‌کند که می‌‌توانید بر روی آن کار کنید. می‌‌توانید سکانس ها را با هم ترکیب کنید (یا در اصطلاح در پریمیرپرو شبکه بسازید) یا از آنها به صورت جداگانه استفاده کنید.

 

با استفاده از Timeline می‌‌توانید :

 

نمای یک تراک را با کلیک کردن پیکانی که به راست اشاره می‌‌کند و در سمت چپ Timeline قرار دارد، گسترش دهید.
با استفاده از خط کش Timeline بفهمید در کجای پروژه قرار دارید.
از CTI (نشانه زمان جاری) برای تنظیم نمایش جاری و ویرایش موقعیت Timeline استفاده کنید.
خصوصیات کلیپ را به طور مستقیم در Timeline کنترل کنید. می‌‌توانید کلید فریم ها [key frames] را برای جلوه ها و سطوح صوتی با استفاده از نوارهای لاستیکی صدا تنظیم کنید.
از کنترل بزرگنمایی برای بزرگنمایی Timeline استفاده کنید.
با کشیدن و رها کردن آیتم ها در موقعیتهای جدید آنها را در Timeline جا به جا کنید. اگر می‌‌خواهید به کلیپ، ترانزیشن یا جلوه های خاصی اعمال کنید می‌‌توانید با کشیدن جلوه ها به Timeline آنها را نیز اضافه کنید.

 

پنجرة Monitor

 

فرض کنید قرار باشد ویدئو را بدون دیدن آن ویرایش کنید. کار وحشتناک می‌‌شد. خوشبختانه در پریمیرپرو همواره می‌‌توانید فیلمی را که بر روی آن کار می‌‌کنید، ببینید. پنجرة Monitor جایی است که کار را در آن مشاهده می‌‌کنید. این پنجره دارای کنترل هایی برای اجرای ویدئو و کلیپ های صوتی در کارهای ویرایشی است.

 

در این پنجره می‌‌توانید :

 

کلیپ هایی که قصد دارید به یک پروژه اضافه کنید را پخش کنید. در حال پخش هر کلیپی که هستند با استفاده از تنظیم In Points و Out Points تصمیم بگیرید چه بخشهایی از آن به فیلم اضافه شود. زمانی که نقاط In و Out را تنظیم می‌‌کنید، فقط بخشهای میان این دو نقطه به فیلم اضافه می‌‌شوند.
ویرایشهای قبلی خود بر روی پروژه را مرور کنید.
پنجرةMonitor دارای دوقسمت است.پنجره سمت چپ، نمای منبع[SourceView] نام دارد و جایی است که کلیپ ها را قبل از ویرایش آنها در فیلم مشاهده می‌‌کنید. برای فراخوانی یک فایل ویدئویی به درون نمای منبع، به سادگی آن را از پنجرة Project بکشید، و سپس در نمای پنجرة Monitor رها کنید.
پنجره سمت راست، نمای برنامه [program View] نام دارد و فیلم واقعی پروژه را که در Timeline جمع آوری کرده اید، نشان می‌‌دهد.
به شکل شماره 2 در پست دوم توجه کنید..

 

پالت ها

 

پنجره های Project، Monitor و Timeline سه جزء اولیه پریمیرپرو هستند. اما معرفی پریمیرپرو به این سه جزء ختم نمی‌شود و لازم است با پالت ها هم آشنا شوید. برخی از قابلیتهای پیشرفته و جلوه ها در پنجره های شناور کوچکی قرار گرفته اند که پالت [Palettes] نام دارند. اگر با سایر برنامه های ادب مثل فتوشاپ و Illustrator آشنایی داشته باشید، احتمالاً قبلاً با پالت ها هم آشنا شده اید، برای دیدن دو مورد از این پالت ها :

 

1- گزینه های Window/History را انتخاب کنید.
2- گزینه های Window/Info را انتخاب کنید.

 

حال باید دو پالت شناور بر روی صفحه مشاهده کنید.. می‌‌توانید با کشیدن نوار عنوان آنها را در صفحه جا به جا کنید یا به کلیک کردن دکمة (Close) که در گوشه راست و بالایی قرار دارد، آنها را ببندید. از منوی Window برای باز کردن مجدد آنها استفاده کنید. برای تغییر اندازه یک پالت، کناره یا گوشة آن را گرفته و بکشید.

نوشته شده در ساعت توسط مدیر |


Design By : Night Skin