دانشجویان موسسه آموزش عالی فارابی

راه‌های زیادی در اینترنت برای مشاهده آنلاین تلویزیون یا اخبار وجود دارد اما در صورتی که دنبال فیلم‌های آموزشی در رشته‌های خاصی باشید بهتر است که به فیلم‌های آنلاین دروس دانشگاهی دانشگاه‌ها بپردازید زیرا دانشگاه‌های زیادی در نقاط مختلف جهان وجود دارند که این فیلم‌ها را به صورت رایگان در اختیار بینندگان خود قرار می‌دهند.
افرادی مثل ما که در کشورهای در حال توسعه اقامت دارند می‌توانند از این فرصت به بهترین نحو استفاده ببرند و بدون نیاز به هزینه خاصی، به بهترین مطالب درسی دانشگاه‌های برتر جهان دسترسی داشته باشند. درست است که با دیدن این فیلم‌ها مدرکی به شما داده نمی‌شود اما دانش و درک فراوانی را عاید شما می‌کند که می‌تواند در بسیاری موارد به کمک شما بیاید.
شاید تا اینجای مطلب را قبول داشته باشید اما فکر کنید که پیدا کردن چنین فیلم‌هایی دشوار است. اما اصلاً اینطور نیست. البته به شرط آنکه این مطلب را تا آخر بخوانید تا بفهمید که کجا باید دنبال چنین فیلم‌های رایگانی بگردید:


1- کنسرسیوم OpenCourseWare:

OpenCourseWare Consortium homeاین کنسرسیوم که 200 دانشگاه برتر از نقاط مختلف جهان در آن عضویت دارند (فهرست دانشگاه‌ها) و هدف آن، ارائه رایگان دانش به تمام مردم دنیا از طریق مطالب نوشتاری، صوتی و تصویری به صورت آنلاین است، بهترین جا برای یافتن فیلم‌های درسی رایگان می‌باشد.


این سایت فهرستی از همه‌ی دانشگاه‌های عضو این طرح را ارائه داده و لینک مستقیم فیلم‌های رایگان ارائه شده از سوی دانشگاه‌های عضو را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. البته مشکلی که در این سایت وجود دارد آن است که هیچ تلاشی برای طبقه‌بندی موضوعی فیلم‌های آموزشی یا گنجاندن قابلیت جستجو نشده است و بنابراین افرادی که برای اولین بار وارد این سایت می‌شوند نمی‌دانند از کجا باید شروع کرده و چگونه به دنبال مطالب مورد نیاز خود بگردند.


2- دانشگاه MIT:

MIT  OpenCourseWare

با مراجعه به این سایت می‌توانید فهرستی از 1900 رشته که مطالب آموزشی آن به صورت رایگان ارائه می‌شود را بر اساس یک طبقه‌بندی موضوعی مشاهده نمایید. با اندکی کاوش در سایت می‌توانید دروسی را بیابید که نه تنها برایتان جذاب است بلکه می‌تواند کمک قابل توجهی نیز به پیشرفت شما در دروس تخصصی‌تان نیز بکند. البته توجه داشته باشید که همه دروس دارای فیلم نیستند و برخی فقط حاوی مطالب نوشتاری یا صوتی می‌باشند. اگر فقط به دنبال فیلم‌های آموزشی هستید می‌توانید از اینجا شروع کنید.


3- دانشگاه Yale:
مطالب آموزشی ارائه شده در این دانشگاه، همگی حاوی مطالب تصویری بوده و موضوعات مختلفی را نیز در بر می‌گیرند. حتماً به فهرست دروس رایگان آنلاین این دانشگاه نگاهی بیاندازید.


4- دانشگاه برکلی کالیفرنیا (UC Berkeley):webcast.berkeley
این دانشگاه که شاید بتوان آن را بهترین دانشگاه دولتی آمریکا نامید، تعداد قابل توجهی از دروس رشته‌های مختلف را به صورت رایگان و آنلاین ارائه می‌دهد. شاید همه دروس این دانشگاه دارای محتوای تصویری نباشند، اما نقطه قوت این دروس را می‌توان در بهنگام‌سازی بلادرنگ آنها دانست یعنی به محض ارائه درس در دانشگاه می‌توانید به نسخه رایگان آنلاین آن دسترسی داشته باشید. برای اطلاع سریع از دروس جدید می‌توانید مشترک خوراک (rss) آن شوید. برای مشاهده دروس آنلاین رایگان این دانشگاه به اینجا مراجعه کنید.
5- سایر سرویس‌های آنلاین:
علاوه بر دانشگاه‌های شاخصی که در بالا به آنها اشاره شد، صدها دانشگاه دیگر نیز وجود دارند که امکان دسترسی رایگان آنلاین به دروس خود را فراهم کرده‌اند. البته مطمئناً شما هم مثل من حوصله‌ی آنکه به کاوش در تک‌تک این دانشگاه‌ها بپردازید را ندارید. سرویس آنلاین LectureFox اینکار را برای شما انجام می‌دهد. هدف این سایت گردآوری دروس مختلفی است که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. فقط کافی است که موضوع مورد علاقه خود را در این سایت جستجو کنید تا دانشگاه‌هایی عالی از نقاط مختلف جهان که دروس مربوطه را ارائه می‌دهند در اختیار شما قرار داده شود. سرویس دیگری که برای اینکار وجود دارد، سرویس DegreeDirectory است که دروس رایگان دانشگاه‌های مختلف را با طبقه‌بندی موضوعی فهرست کرده است.

6- یک سرویس آنلاین دیگر به نام Academic Earth:
این سایت دارای ظاهری زیبا و مناسب بوده و غالباً مواد درسی بسیار خوبی را از دانشگاه‌های بزرگ جهان ارائه می‌دهد. حتی می‌توانید تمامی مواد درسی مربوط به یک ترم کامل از یک دانشگاه معتبر را در آن بیابید. با استفاده از این سایت می‌توانید بطور مجازی در همه دانشگاه‌های بزرگ جهان به دانش‌اندوزی بپردازید؛ تنها چیزی که از یک دانشگاه واقعی کمتر دارد، دادن مدرک است
این سایت، فیلم‌های ارائه دروس از دانشگاه‌های باکیفیتی مثل برکلی، هاروارد، MIT، پرینستون، استنفورد و Yale را یکجا و با طبقه‌بندی‌های مختلف از قبیل طبقه‌بندی موضوعی، دانشگاهی، طبقه‌بندی بر اساس اساتید و غیره را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. ضمناً قابلیت جستجو نیز وجود دارد.

 

منبع: http://tafreevar.wordpress.com

نوشته شده در ۱۳۸۸/۱۱/٢٧ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ توسط یاسر نظرات () |


Design By : Night Skin