دانشجویان موسسه آموزش عالی فارابی

برگرفته شده از سایت iranictnews.ir

فقط نگهداری اطلاعات مهم نیست بلکه بازیابی، ایمن سازی، جست وجو، پشتیبان گیری، انتقال، انجام محاسبات، ایجاد گزارش های دلخواه و... معنی جدیدی پیدا کرده اند. امروزه در عصر فناوری اطلاعات جنبش های فراوانی برای حذف کاغذ از جریان زندگی و کار انسان ها شکل گرفته است و به صورت جدی و سریع در کشورهای پیشرفته و با شتاب کمتر در کشورهای در حال توسعه ادامه دارد. در عصر حاضر، فقط نگهداری اطلاعات مهم نیست بلکه بازیابی، ایمن سازی، جست وجو، پشتیبان گیری، انتقال، انجام محاسبات، ایجاد گزارش های دلخواه و... معنی جدیدی پیدا کرده اند. از آنجا که اطلاعات با استفاده از کامپیوتر مورد پردازش قرار می گیرند، نرم افزارهای بانک اطلاعاتی (databaseها) از اهمیت زیادی برخوردارند. ردپای بانک های اطلاعاتی را می توانید در نرم افزارهای مختلف و حتی وب سایت های معمولی و ساده نیز مشاهده کنید. استفاده از این نرم افزارها گسترش یافته و میزان امکانات و ابزارهای ایجاد بانکهای اطلاعاتی افزایش و پیشرفت چشمگیری داشته اند. تعداد نرم افزارهای مدیریت بانک های اطلاعاتی از یک سو پیشرفت این رشته و از طرفی سردرگمی مشتریان و کاربران بانک های اطلاعاتی را به همراه داشته است. شرکت های نرم افزاری بزرگی مانند microsoft وoracle سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی قدرتمند و گرانی عرضه کرده اند که هر کدام ویژگی ها و خصوصیات منحصربه فردی دارند. با تحولات چند سال اخیر در عرصه اینترنت و تعاملی شدن هر چه بیشتر فضای مجازی، نرم افزارهای بانک اطلاعاتی نیز شاهد تغییرات گوناگونی بوده اند که در اینجا برخی از آن ها را با یکدیگر مرور می کنیم.

flashfiler: یک بانک اطلاعاتی پیشرفته که با استفاده از زبان دلفی توسعه یافته است و توسط بسیاری از وب سایت های وب 2 استفاده می شود.

h2 database engine: یک موتور بانک اطلاعاتی جاوا که sql استاندارد و jdbc api را پشتیبانی می کند.

hsqldb: سیستم بانک اطلاعاتی سریع و کوچک که به طور کامل بر مبنای جاوا پیاده سازی شده است. 

perst: بانک اطلاعاتی شی گرا برای استفاده در جاوا و دات نت. datareel: سیستمی برای ایجاد بانک های اطلاعاتی چند خطی و نرم افزارهای ارتباطی که برنامه های تحت این سیستم به راحتی می توانند در تمامی سیستم عامل های موجود اجرا و پیاده سازی شوند.

postgresql: یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی است که رابطه ای حرفه ای با پشتیبانی از تمامی قابلیت های زبان sql، تراکنش ها و توابع تعریف شده توسط کاربر دارد. این سیستم از قابلیت اجرا در سیستم عامل های مختلف -که بر مبنای یونیکس طراحی شده اند (مانند انواع نسخه های لینوکس و سیستم عامل freebsd )- برخوردار است.

ibm’s cloudscape: سیستم بانک اطلاعاتی رایگان، متن باز و کوچک ساخت ibm که با استفاده از استاندارد جاوا طراحی و پیاده سازی شده است. بد نیست در پایان با چند بانک اطلاعاتی رایگان نیز آشنا شوید: sybase ase express : با سیستم عامل لینوکس سازگاری دارد، real isam با زبان های c++، visual basic و delphi کار می کند. sql server express edition شرکت مایکروسافت نیز که نسخه ای رایگان و محدودتر از نرم افزار مشهور sql server محسوب می شود.

نوشته شده در ۱۳۸۸/٦/٢ساعت ٦:٢٦ ‎ق.ظ توسط میلاد درویش نظرات () |


Design By : Night Skin