همه آنچه در خصوص خرید هدفون باید بدانید!

سالهای بسیار قبل زمانی که هنوز واکمن اختراع نشده بود و انقلابی در راستای دستگاه های پخش کننده موسیقی با ابعاد کوچک بوجود نیامده بود، تقریبا پیش از سال ۱۹۸۰ میلادی، هدفون ها بسیار بزرگ و سنگین بودند، که همیشه در خانه اقامت داشت و برای گوش دادن به موسیقی های سیستم های LP به کار گرفته می شدند، دریافت صدا به طور مستقیم به گوش در آن زمان  با تکنولوژی های ساده تر میسر بود.

در این مقاله سعی شده است، انواع هدفون و نکاتی که در راستای خرید باید به آن توجه کنید مورد بررسی قرار گیرد، تا حداقل گستره انتخاب را با وجود تنوع محصولات برایتان کاهش دهد، شاید برای کاربری شما اصلا هدفون روی گوش مناسب نباشد و هدفونی که فضای داخلی گوش را می گیرد مناسب باشد، نظر شما چیست؟!

۱٫ کار را با Ear bud headphones که با نام دیگر In-ear Headphones هم شناخته می شود، شروع می کنیم:‌

همه آنچه در خصوص خرید هدفون باید بدانید!

هدفون های تو گوشی - In ear Headphones

این دسته هدفون ها که بعضا به صورت رایگان همراه پخش کننده های موسیقی ارائه می شود ، معمولا  در عملکردهای  بالا، کیفیت مناسبی را از خود نشان نمی دهد. بخش های کوچک گوشی آن سبب می شود  بیرون از گوش قرار گیرد یا نیاز باشد کاملا داخل کانال گوش جای گیرد. اما در مجموع بعضی از مدل های طراحی شده آن مناسب تر و امن تر هستند.

جنبه های مثبت:

کاملا جمع و جور،‌ بسیار سبک وزن، اکثر مدل ها دارای میکروفون و کنترل کننده ناوبری صدا، یک انزوای متوسط رو به بالا از سر و صدای اطراف را به شما خواهد داد، در هنگام استفاده از این هدفون ها نگران گیر کردن آن به عینک، مو، گوشواره و یا موارد اینچنینی که استفاده می کنید نخواهید بود.

جنبه های منفی:‌

کیفیت صدا و باس آن اغلب با مدل های دیگر قابل مقایسه نیست و ضعیف تر است، بعضا استفاده مداوم از آن باعث ناراحتی شما می شود. برخی مدل های ازدر هنگام قرار دادن بر روی گوش و برداشتن بسیار سخت هستند. شرایط ایده آلی برای استفاده در محیط های اداری ندارند، وجود دو کابل در دو قسمت بیشتر موجب پیچیدگی کابل ها در هم و خرابی زودتر آن می شود.

ویژگی های بیشتر:

دکمه های کنترل از راه دور، اندازه های مختلف برای گوش های مختلف، استفاده از مواد مختلف فوم، لاستیک، سیلیکون

۲٫ در دومین مدل به On-ear headphones می پردازیم که با نام های دیگری همچون Supra-aural headphones, open backed headphones, semi-open headphones, closed-back headphones, ear pad headphones نیز شناخته            می شود.

همه آنچه در خصوص خرید هدفون باید بدانید!

هدفون رو گوشی - On Ear Headphones

این هدفون بر روی گوش شما قرار می گیرد و در حیطه  آخرین مدل  ارزان قیمت هدفون های خانگی محسوب می شود. در حالیکه هدفون طوری طراحی می شود که فضای گوشی را به صورت کاملا بسته تحت پوشش قرار می دهد، برخی ترجیح می دهند که مدل های بعدی که ملاحظه خواهید نمود را انتخاب کنند، اما خوب این مدل در محیط های اداری و فضا هایی که کاربر ترجیح می دهد صدای اطراف را هم تا حدودی داشته باشد مناسب است.

جنبه های مثبت:‌

راحت، کمتر در معرض قرار گرفتن در قسمت اصلی گوش، بهره وری مناسب تر در زمان بیشتر برای کاربر، در برخی مدل ها قابلیت حمل و نقل آسان

جنبه های منفی:

باس کمتر نسبت به مدل های بعدی، انزوای کامل را احساس نخواهید کرد، صدای محیط را حتما خواهید داشت.

ویژگی های بیشتر:

وجود میکروفون و کنترل تغییر موزیک بر روی سیم، بعضا شامل کیف قابل حمل، طراحی تا شو و حلقه مناسب حمل

۳٫ در گام سوم Full-size headphones که با نام های دیگری چون، Circumaural headphones,closed-back headphones ear cup headphones; over-the-ear headphones نیز شناخته می شود را مورد بررسی قرار می دهیم:

همه آنچه در خصوص خرید هدفون باید بدانید!

هدفون های کامل، Full sized Headphones

این مدل ها که بیشتر با تکنولوژی محاطه گر،‌ یا در بر گیرنده می آیند، مناسب برای کاربری خانگی جایی که شرایط مناسبی برای بهره برداری از هدفون نیاز دارید و مسائل جانبی هم برایتان اهمیت خاصی ندارد.

جنبه های مثبت:

هدفون بزرگ،‌ باس بسیار مناسب، سطح بلندی صدا ایده آل، صدای فراگیر و موثر که خارج از سر و صدای پیرامون به شما خواهد داد، موسیقی مهر و موم و بدون نویز جانبی را تجربه خواهید نمود.

جنبه های منفی:

بزرگی آن بعضا می تواند دست و پا گیر باشد، برخی مدل ها باعث گرم شدن بیش از اندازه گوش می شوند، بیشتر اوقات می تواند با عینک، گوشواره و برخی مدل های مو تداخل کند و باعث دردسر کاربر شود.

ویژگی های بیشتر: ورودی ۳٫۵ میلیمتری، تاشو در برخی مدل ها برای راحتی جابجایی، میکروفون و کنترل کننده مناسب، تعویض لنت های صدا در دو قسمت

۴٫ در بخش چهارم دسته بندی  هدفون های بی سیم Wireless headphones که با نام های Bluetooth Headphones    Transmitter Headphones نیز شناخته می شوند مورد ارزیابی قرار گرفتند:

همه آنچه در خصوص خرید هدفون باید بدانید!

هدفون های بی سیم Wireless Headphones - Bluetooth headphones

این نوع هدفون ها در آپارتمان های با دیوار های نازک که بلندی صدای اسپیکر های قفسه ای اجازه پخش را به خود نمی بیند کاربرد مشترکی دارد، محبوب ترین فرمت این مدل هدفون ها استفاده از تکنولوژی بلوتوث است، البته به تازگی تکنولوژی هایی برای کاهش نویز بر روی این سیستم هدفون بی سیم بوجود آمده است.

جنبه های مثبت:

عدم وجود سیم، دست و پاگیر – کاهش قیمت این نوع هدفون ها و مناسب بودن آنها برای استفاده در هنگام ورزش و حرکت

جنبه های منفی:

محدودیت های سخت افزاری در اتصال به بلوتوث، از دست دادن موسیقی هنگامی که شارژ هدفون تمام می شود، انعطاف پذیری  در خصوص دکمه های کنترلی ناوبر موسیقی

ویژگی های بیشتر:‌

دکمه کاهش نویز، امکان اتصال به صورت سیمی

۵٫ آخرین مدل هدفون مورد بررسی قرار گرفته در این مقاله Noise-canceling headphones می باشند:

همه آنچه در خصوص خرید هدفون باید بدانید!

Noise Cancelling Headphones

 این هدفون ها با بوجود آوردن Anti Noise سر و صدا را از گوش شما خارج می کنند، این هدفون که حرفه ای تر است قابلیت کاهش صدای سیستم های تهویه مطبوع، هواپیما و موارد اینچنینی را دارد، در تمام اشکال می توان این هدفون ها را یافت، شما مجبور به کاهش حجم صدای برای کم کردن صدای پس زمینه نیستید، ضمنا شما جزئیات بیشتری را در سطح پایین تر خواهید شنید.

جنبه های مثبت:‌

تکنولوژی کاهش صدا ها و نویز های جانبی برای استفاده مناسب در هواپیما و رفت و آمد ها

جنبه های منفی:

تغییر ویژگی های طبیعی موسیقی

ویژگی های بیشتر:

ارتباط بی سیم- باطری قابل شارژ – ناوبری کنترل حجم صدا

 

منبع:‌CNET

ترجمه و ویراستاری پارسی: بازارمازار 

/ 0 نظر / 16 بازدید